Schoenherr and Drexler ranked #1 in latest Division 3 wrestling rankings

By David Keech

January 10, 2019

Stratford— The latest Division 3 wrestling rankings are out from WIWrestling.com, and two Stratford wrestlers lead the pack.

Gavin Drexler(113) and Dylan Schoenherr(285) are ranked #1 in the January 10 rankings.

Ranked #2  include the Tigers’ Manny Drexler(120) and  Trevor Dennee (182), and Ethan Heil of Edgar(220.)

2018-2019  D3 – Individual Ranking Number 5 Thursday, January 10, 2019

(Please submit spelling corrections HERE)

106lb.
New Old Wrestler School 18/19
1 1 Remington Bontreger Lancaster 10
2 4(113) Brody Lee Fennimore 10
3 2 Nolan McKittrick Royall 10
4 3 Tanner Gerber Cameron 9
5 4 Luke Theamert St. Croix Falls 11
6 5 Troy Dolphin Kenosha Christian Life 9
7 6 Pierson Potrykus Wittenberg-Birnamwood 9
8 7 Cole Slark Markesan 10
9 8 Chance Gruber Coleman 9
10 8(113) Colten Klemm Manawa 10
11 9 Josiah Berg Boyceville 9
12 10 Mason Welsh Iowa Grant/Highland 9
HM 11 Kaleb Casey Spring Valley/ Elmwood 9
HM 12 Logan Harel Cadott 9
HM HM Noah Altmann Auburndale 9
HM HM Blake Delsman Reedsville 9
HM HM Mathias Hoogland Phillips 10
____________ ___________ ________________________ _______________________ _____________
113lb.
New Old Wrestler School 18/19
1 2 Gavin Drexler Stratford 9
2 1 Koltin Grzybowski Coleman 12
3 3 Dane Klinger Marathon 12
4 7(120) Luke Blair Fennimore 11
5 10(120) Derick Vollendorf Ladysmith 10
6 5 Caleb Delsman Reedsville 10
7 6 Justice Dilley Riverdale 10
8 NR Jericho Helser Shiocton 10
9 7 Remington Ladd Cameron 11
10 9 Carter Lull Lancaster 10
11 10 Luis Lagunes Bonduel 10
12 11 Jaden Wright Kenosha Christian Life 10
HM HM Mason Will St. Croix Falls 9
HM HM Jacob Hibbard Mishicot 9
HM HM Shane Larson Clear Lake 10
HM HM Ethan Sanfelippo Random Lake 10
HM NR Kevin Klemm Manawa 10
____________ ___________ ________________________ _______________________ _____________
120lb.
New Old Wrestler School 18/19
1 1 Javis Pinter Kenosha Christian Life 10
2 2 Manny Drexler Stratford 12
3 3 Chad Moegenburg Wittenberg-Birnamwood 11
4 6(126) Mason Lull Fennimore 11
5 4 Carter Greening Weyauwega-Fremont 11
6 5 Kasey Casper Coleman 12
7 6 Cael Erickson Cedar Grove-Belgium 9
8 8 Noah Krahenbuhl Pecatonica/Argyle 10
9 9 Dylan Weiss Random Lake 11
10 11 Gabby Skidmore Cumberland 12
11 12 Ethan Flannery Shiocton 12
12 HM Bo Niewiadomski Rosholt 10
HM HM Cael Large Ozaukee 10
HM HM Jason Toellner Bonduel 10
HM HM Caleb Lucey Lancaster 12
HM HM Cash Stewart Poynette 9
HM NR Dominic Kurth Phillips 10
____________ ___________ ________________________ _______________________ _____________
126lb.
New Old Wrestler School 18/19
1 1 Cian Fischer Weyauwega-Fremont 12
2 2 Javyn Freeman Phillips 12
3 3 Jack Severin Kewaunee 10
4 4 Trent Vollendorf Ladysmith 12
5 5 Danny Pittz Mineral Point 12
6 7 Kolton Tesarik Mishicot 10
7 5(132) Alex Birchman Fennimore 11
8 8 Tristan Hammen Random Lake 11
9 9 Tristen Mascarette Florence/Niagara 12
10 10 Kade Pinter Kenosha Christian Life 10
11 11 Carter Brunke Athens 11
12 12 Joseph Penchi La Crosse Aquinas 9
HM HM Aiden Brosinski De Soto 9
HM HM Matthew Anderson Clear Lake 10
HM Jared Sweno Marathon 10
HM HM Jaden Schienebeck Chequamegon 11
HM HM Max Sokolski Bonduel 10
____________ ___________ ________________________ _______________________ _____________
132lb.
New Old Wrestler School 18/19
1 1 Caleb Gross Coleman 12
2 2 Justin Kempf Weyauwega-Fremont 12
3 3 Max Schwabe Stratford 11
4 1(138) Aidan Nutter Fennimore 11
5 4 Caden Carey Mineral Point 12
6 6 Sam Pickering Cornell/Gilman/Lake Holcomb 12
7 7 Hunter Bruhn Phillips 11
8 8 Quinn Hoopman Cedar Grove-Belgium 12
9 9 Carlos Garcia Waterloo 12
10 10 Zach Foley Cochrane-Fountain City 10
11 11 Zack Clark St. Croix Falls 10
12 12 Braiden Pickett Boscobel 11
HM HM Brant Cracraft Mishicot 9
HM HM Isaiah Hasenorhl Auburndale 12
HM HM Matthew Crosby Lancaster 11
HM HM Harley Rivera Kenosha Christian Life 9
HM HM Jayden Marabelli Riverdale 12
____________ ___________ ________________________ _______________________ _____________
138lb.
New Old Wrestler School 18/19
1 2 Kole Marko St. Croix Falls 9
2 3 Landon Kasper Reedsville 11
3 4 Karson Casper Coleman 9
4 5 Luke Pulvermacher Princeton 12
5 6 Jake Rogers New Lisbon 11
6 8 Jacob Heiden Stratford 10
7 7 Dylan Baird Auburndale 11
8 9 Jonathan Albrecht Athens 12
9 10 Beau Merritt Pittsville 12
10 11 Ryan Applebee Tri-County 11
11 12 Isaiah Wollet Johnson Creek 11
12 HM Bryndl Nalepinski Riverdale 12
HM HM Bennett Schramski Cumberland 10
HM HM Dresdan Lambert Cochrane-Fountain City 11
HM HM(145) Bryan Griffin Manawa 10
HM HM Damon Galatowitsch Turtle Lake/Clayton 11
HM HM Brayden Wolf Spring Valley/Elmwood 10
____________ ___________ ________________________ _______________________ _____________
145lb.
New Old Wrestler School 18/19
1 1 Jake Baldwin Coleman 12
2 2 Max Dascher Cochrane-Fountain City 12
3 3 Reid Olson Cumberland 12
4 4 Kolbe Ubersox Darlington/Black Hawk 12
5 5 Logan Schmitz Mineral Point 12
6 6 Ean Marker Weyauwega Fremont 12
7 7 Mavrik Licciardi Stratford 12
8 4(152) Trevor Wanek Fennimore 12
9 8 Tony Jopek Crivitz 11
10 9 Joey Bock Random Lake 11
11 10 Sam Lemens Gillett/Suring 12
12 11 Casey Dykstra Princeton 11
HM 12 Alex Scoville De Sota 10
HM HM James Gjefle Brookwood 12
HM HM Nelson Wahl Cadott 10
HM HM Dakota Frazier Boscobel 12
HM HM Ivan Ruble Clear Lake 11
____________ ___________ ________________________ _______________________ _____________
152lb.
New Old Wrestler School 18/19
1 1 Brock Schlough Boyceville 12
2 2 Aiden Vandenbush Random Lake 10
3 3 Bryce Karban Coleman 12
4 5 Derek Moravec Wabeno/Laona 12
5 6 Guenther Hebbe Princeton 12
6 NR Derek Marten Stratford 12
7 8 Tristin Grant Cashton 11
8 9 Kaleb Baumgart New Lisbon 11
9 10 Collin Lull Lancaster 12
10 11 Korben Brown Parkview 10
11 12 Grant Englebert Southern Door 10
12 HM Santana Schlegel Spring Valley/Elmwood 12
HM HM Korey Catts Clear Lake 12
HM HM Josey Wilson St. Croix Falls 12
HM HM Easton Schraepfer Pecatonica/Argyle 11
HM HM Blade Niewiadomski Rosholt 9
HM
____________ ___________ ________________________ _______________________ _____________
160lb.
New Old Wrestler School 18/19
1 1 Brady Spaeth Cadott 11
2 4(170) Maguire Fitzgerald Fennimore 12
3 2 Brandon Stelzer Reedsville 12
4 3 Tyler Blanchard Coleman 10
5 4 Dylan Horstmeyer Marshall 11
6 6 Nolan Springer Mineral Point 10
7 7 Josh TeStroete Cedar Grove-Belgium 12
8 5(170) Billy Reif Shiocton 12
9 8 Colton Clary Ithaca/Weston 12
10 10 Drew Torres Montello 12
11 12 Spencer Kraus Cornell/Gilman/Lake Holcomb 11
12 HM Bryce Engelhardt Laconia 12
HM HM Dylan Steinhorst Kewaunee 12
HM NR Isaac Groshek Rosholt 12
HM 7(152) Devin Dennee Stratford 11
HM 11 Logan Kicherer Weyauwega-Fremont 12
HM HM Brady Volkman Shiocton 12
____________ ___________ ________________________ _______________________ _____________
170lb.
New Old Wrestler School 18/19
1 1(182) Ryan Neu Dodgeland 12
2 2 James Pfeiffer Cadott 12
3 3 Grayson Vandenbush Random Lake 12
4 7(182) Will Ahnen Fennimore 11
5 6 Travis Reinke Kewaunee 12
6 7 Chase Beinborn Boscobel 12
7 9 Sawyer DeRuyter Cedar Grove-Belgium 10
8 8 Hunter Grimm Pittsville 12
9 10 Terry Myadze Princeton 12
10 11 Logan Shramek Blair-Taylor 11
11 12 Breed Shephard Crandon 11
12 9(160) Hunter Ford Stratford 10
HM HM Mason Hughes Mineral Point 10
HM HM Sawyer Willis Ithaca/Weston 11
HM HM Anthony Purpi Johnson Creek 12
HM HM John Schancer Flambeau 12
HM HM Justin Taylor Poynette 12
____________ ___________ ________________________ _______________________ _____________
182lb.
New Old Wrestler School 18/19
1 2 Tretten Joles Boyceville 10
2 1(170) Trevor Dennee Stratford 11
3 3 Brock Handrick Edgar 12
4 4 Troy Klein Lancaster 12
5 5 Shamus McLain Coleman 11
6 6 Tyler Wetzel Weyauwega-Fremont 12
7 8 Ethan Tegels Cadott 11
8 9 Jordan Decker Athens 12
9 10 Carter Lawrence Shell Lake 12
10 11 Austin Lambrecht Mishicot 12
11 12 Bryce Best Flambeau 10
12 HM Kenny Fesenmaier Spring Valley/Elmwood 12
HM HM Ben Anzia Cedar Grove-Belgium 12
HM NR Logan Klaas Fennimore 11
HM HM Tyler Hach Riverdale 11
HM HM Brock Upson Random Lake 10
HM NR Leo Sabala Johnson Creek 10
____________ ___________ ________________________ _______________________ _____________
195lb.
New Old Wrestler School 18/19
1 5 Evan Grubbs Kenosha Christian Life 11
2 1 Isaac Banker Bonduel 10
3 2 Lucas Sullivan Johnson Creek 12
4 3 John Bieber Coleman 11
5 4 Cade Nettesheim Ithaca/Weston 12
6 6 Dakota Hoffman Bruce 12
7 HM(220) Aaron Ragels Fennimore 11
8 7 Darius Wayka Menominee Indian 12
9 8 Caden Stratka Lancaster 11
10 9 Milan Monchilovich Cumberland 10
11 10 Owen Apland Princeton 12
12 11 Tyler Hess Shiocton 12
HM 12 Charlie Lewis Marshall 11
HM HM Gavin Tegels Cadott 9
HM HM Cody Gilbertson Durand 12
HM HM Connor Kincaid Three Lakes/Phelps 12
HM HM Cal Leahy St. Croix Falls 11
____________ ___________ ________________________ _______________________ _____________
220lb.
New Old Wrestler School 18/19
1 1 Drew Hennessey Iowa-Grant/Highland 12
2 2 Ethan Heil Edgar 11
3 3 Jacob Geise Bonduel 12
4 4 Connor Westfall Athens 11
5 5 Lucas Gilbertson Pecatonica/Argyle 12
6 8(285) Braydon Leffler Fennimore 12
7 6 Paul Wery Kewaunee 12
8 7 Cole Zenz Lancaster 12
9 8 Zach Descourouez Kenosha Christian Life 12
10 9 Cole Ebert Reedsville 9
11 10 Brett Fiend Cedar Grove-Belgium 12
12 11 Frank Koeppel Mishicot 11
HM 12 Raith Bauer Mondovi 11
HM HM Kyle Zehm St. Croix Falls 11
HM HM Bryce Fayerweather Glenwood City 12
HM HM Lukas David Johnson Creek 11
HM HM Keagan Stelzer Lourdes Academy 11
____________ ___________ ________________________ _______________________ _____________
285lb.
New Old Wrestler School 18/19
1 1 Dylan Schoenherr Stratford 12
2 2 Brock Martinson Coleman 12
3 3 Tanner Gaffey St. Croix Falls 10
4 4 Bryce Friday Markesan 11
5 5 Ryan Jacobs Winnebago Lutheran 12
6 9 Sam Dusek Clear Lake 12
7 6 Charlie Ruege Random Lake 12
8 11 Mitchell Gore Athens 11
9 7 Wade Stanger Ladysmith 10
10 10 Nathan Pelke Mondovi 11
11 12 Isaiah Hernandez Kenosha Christian Life 10
12 HM Leif Bredeson Darlington/Black Hawk 11
HM NR Wylie Dunn Whitehall 9
HM HM Mitchell Gunderson Cadott 12
HM HM Allen Uttecht Wittenberg-Birnamwood 11
HM NR Mike Nelson Unity 9
HM HM Ryan McKibben Edgar 12

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *