Groshek and Mitchell top latest Division 1 wrestling rankings

By David Keech

January 8, 2019

Madison-– The latest rankings from WIWrestling.com are out for Division 1 wrestlers, and two area wrestlers are ranked tops in their weight class.

Justin Groshek of SPASH is #1 at 106, and Sam Mitchell of Marshfield is #1 at 195.

 Division 1 rankings

106 Pound Class
New Old Wrestler School 18/19
1 1 (113) Justin Groshek Stevens Point 11
2 2 (113) Nicolar Rivera Stoughton 9
3 1 Alec Hunter Oshkosh West 10
4 2 Carter Ziebell Slinger 10
5 4 Cooper Willis Union Grove 9
6 3 Josh Stritesky Lake Geneva Badger 11
7 HM(113) Brent Miller Germantown 11
8 6 Michael Smith Appleton North 10
9 7 Parker Kratochvill Holmen 9
10 8 Lucas Johnson Waterford 10
11 12 Preston Spray Wisconsin Rapids 9
12 11 Shane Corrigan De Pere 9
HM 9 Cody Goebel Mukwonago 9
HM 10 Riley Nilo Milton 9
HM HM Angel Rodriguez Racine Park 11
HM 5 Tyler Klein Hartford 10
HM NR Jacob Fanning Hudson 11
____________ ___________ ________________________ _______________________ _____________
113 Pound Class
New Old Wrestler School 18/19
1 3 Jaden Bird Burlington 10
2 8 Owen Heinz Pulaski 12
3 4 Payton Jacobson Elkhorn 10
4 5 Liam Hughes Marquette University 10
5 6 Devin Gore Plymouth 10
6 7 Jaden Verhagen Kaukauna 11
7 11(120) Tyler Goebel Mukwonago 10
8 9 Alex Pellowski Holmen 11
9 NR Karter Stuttgen Stevens Point 10
10 10 Casey Reigstad Menomonee Falls 10
11 11 Keagan Cliver Marshfield 9
12 12 Matt Kuesel Nicolet 9
HM HM Santiago Castillo Kenosha Brad./Reuth. 10
HM HM Hunter Kieliszewski Milton 9
HM HM(120) Tyler Schiesl Germantown 10
HM NR James Hampton River Falls 9
HM NR Alex Wicks Stoughton 11
____________ ___________ ________________________ _______________________ _____________
120 Pound Class
New Old Wrestler School 18/19
1 2 Hayden Halter Waterford 10
2 2(126) Jon Bailey Sparta 12
3 7(126) Bryce Jankowski Cedarburg 10
4 4 Mitchell Mesenbrink Arrowhead 9
5 3 Cody Minor Ashwaubenon 11
6 5 Cade Willis Union Grove 10
7 7 Joseph Mendoza Racine Park 11
8 NR Sam Lorenz Waunakee 10
9 6 Dawson Lambert Tomah 12
10 12 Triston Shea Milton 12
11 10 Jordan Craft Manitowoc Lincoln 11
12 9 Connor Derenne Green Bay Preble 11
HM HM Joey Rozanski Waukesha South 11
HM 8 Michael Parker Slinger 10
HM NR Mason Campsure Kaukauna 11
HM NR Damien Bennett Wisconsin Rapids 10
HM NR Austin Elger Muskego 9
____________ ___________ ________________________ _______________________ _____________
126 Pound Class
New Old Wrestler School 18/19
1 1(120) Eric Barnett Hortonville 12
2 6(132) Jessie Tijerina Portage 11
3 3 Jake Stritesky Lake Geneva Badger 11
4 5 Gabe Pugh Marshfield 10
5 1 Cole Gille Pulaski 12
6 4 Edward Wilkowski Watertown 11
7 11 Luke Eliszewski Mukwonago 12
8 6 Drake Hayward Neenah 10
9 8 Leo Draveling Hudson 11
10 9 Berhett Statz Waunakee 11
11 10 Mason Dutcher Milton 12
12 12 Ben Stevenson Burlington 11
HM HM Cameron Schmeiser Wausau West 12
HM HM Mayson MacLennan Janesville Craig 11
HM NR Cade Schmitz Oshkosh North 11
HM HM Collin Widmar Kenosha Brad./Reuth. 12
HM NR Logan Stumpf Kaukauna 10
____________ ___________ ________________________ _______________________ _____________
132 Pound Class
New Old Wrestler School 18/19
1 5 Jalen Spuhler Hartford 11
2 1 Braeden Whitehead Stoughton 11
3 3 Zach Weiler Burlington 12
4 7 Noah Leisgang Ashwaubenon 10
5 4 Cayden Henschel West Bend East 11
6 8 Josh Cherba Waterford 10
7 10 Josiah Lynden Mukwonago 12
8 2 Brandon Micksch Kaukauna 12
9 HM Caden Fry Reedsburg 11
10 11 Sam Bruss De Pere 11
11 9(138) Noah Martin Pewaukee 10
12 12 Steele Mellum Oregon 12
HM HM Fred Lehrke DC Everest 10
HM HM Ethan Pogorzelski Menomonee Falls 11
HM 9 Benjamin Stimac Antigo 12
HM HM Nate Boulton Tomah 11
HM HM(138) CJ Grisar Waukesha West 10
____________ ___________ ________________________ _______________________ _____________
138 Pound Class
New Old Wrestler School 18/19
1 1 Hunter Lewis Stoughton 12
2 2 Connor Thorpe Brookfield East 10
3 3(145) Ian Laatsch Appleton North 12
4 10 Cole Nelson Kenosha Indian 11
5 5 Cameron Tonsor-Heesen Slinger 12
6 6(145) Isaac Riddle Germantown 11
7 6 Parker Bevilacqua Muskego 12
8 4 Tanner Kanable Marshfield 12
9 7 Cody Welker Burlington 11
10 8 Cole Ramos Kenosha Brad./Reuth. 11
11 11 Austin Heim Bay Port 11
12 12 Lucas Benn Mukwonago 11
HM 3 John Diener Kaukauna 12
HM NR Fernando Coronado Ashwaubenon 12
HM 10 Jalin Conner Milwaukee Bradley 11
HM NR Nick Coplien Reedsburg 10
HM HM Demetrio Covarrubius DC Everest 10
____________ ___________ ________________________ _______________________ _____________
145 Pound Class
New Old Wrestler School 18/19
1 1 Daniel Stilling Elkhorn 12
2 2 Luke Mechler Stoughton 10
3 5(152) Caden Pearce Marshfield 12
4 4 Marco Infusino Kenosha Brad./Reuth. 12
5 5 Jack Ganos Arrowhead 10
6 7 Wyler Lubeck Wisconsin Rapids 11
7 8 Ben Kumprey Burlington 11
8 9 Nate Stokhaug Mukwonago 12
9 11 Brandon Lenczner Oak Creek 12
10 12(152) Ty Miller Waunakee 12
11 HM Logan Hatch Hudson 12
12 HM Max Grudzinski Cedarburg 12
HM HM Payton Vaughn DC Everest 10
HM HM Tyler Vanderlois Kaukauna 12
HM 4(152) Zachary Gunderson Monona Grove/McFarland 10
HM NR Henry Foust Oshkosh West 11
HM NR Ben Carroll Shawano 11
____________ ___________ ________________________ _______________________ _____________
152 Pound Class
New Old Wrestler School 18/19
1 1 Keegan O’Toole Arrowhead 11
2 3(160) Nolan Hertel Marshfield 12
3 2 Gavin Model Stoughton 11
4 3 Max Ehlen Burlington 11
5 6 Dawson Dembroski Ashwaubenon 10
6 8 Peter Hansen Hudson 10
7 9 Nate Kane Pius 12
8 10 Keagan Lazar Oconomowoc 12
9 7 Nick Logan Watertown 12
10 NR Gabe Carter DC Everest 11
11 11 Wyatt McCutchen Holmen 12
12 8(160) Connor Collins Oshkosh West 12
HM HM Cole Hansen Mukwonago 10
HM HM(160) Colman Karl Elkhorn 11
HM NR Logan Pye Wilmot 11
HM 6 (160) Kade Cummings Green Bay Preble 12
HM HM Josh Reindl Sussex Hamilton 12
____________ ___________ ________________________ _______________________ _____________
160 Pound Class
New Old Wrestler School 18/19
1 1 Dajun Johnson Whitefish Bay/USMke 11
2 2 Kevin Meicher Middleton 12
3 7 Alex Guardiola Waterford 12
4 9 Cade Spilde Stoughton 12
5 5 Jake Skrundz Burlington 11
6 NR Drew Hebior Wilmot 12
7 10 Kaden Reetz Madison Memorial 11
8 12 Reese Dutton Kenosha Tremper 12
9 4 Cooper Schlosser West Bend East 12
10 11 Marques Fritsche Tomah 11
11 HM Nick Starich Pewaukee 12
12 HM Connor Ramage Ashwaubenon 10
HM HM Jared Stuttgen Deforest 12
HM NR Luke Stromberg Mukwonago 11
HM NR Harrison Brooks Kaukauna 12
HM 7(170) Bryant Schaaf Sauk Prairie 12
HM HM(170) Carson Trotzer DC Everest 12
____________ ___________ ________________________ _______________________ _____________
170 Pound Class
New Old Wrestler School 18/19
1 2 Parker Keckeisen Nicolet 12
2 1 Joshua Otto Arrowhead 12
3 3 Kalyn Jahn Holmen 12
4 4 Bentley Schwanebeck- Osterman Marshfield 12
5 6 Nolan Paar Oak Creek 12
6 8 Edgar Heredia Oshkosh West 12
7 5 Nathan Fuller River Falls 12
8 9 Colin Schuler Hortonville 12
9 NR Evan Frisque West De Pere 12
10 10 Levi Smith Eau Claire Memorial 12
11 11 Luke Geister-Jones Stoughton 12
12 HM Aiden Estes Baraboo 11
HM NR Connor Lamers Kaukauna 12
HM HM Aaron Schmitz Mukwonago 11
HM HM Colton Grindle Waunakee 11
HM NR Jake Boyette Menomonie 12
HM NR Tim Gehring Slinger 12
____________ ___________ ________________________ _______________________ _____________
182 Pound Class
New Old Wrestler School 18/19
1 1 Bryson Alsteen Kaukauna 12
2 2 Sam Skillings Menomonie 11
3 3 Jacob Zupke Homestead 12
4 4 Tommy Kratz De Pere 12
5 6 Collinn Eldridge Antigo 12
6 7 Isaiah McCormick Neenah 12
7 8 Zachery Marek Waunakee 12
8 9 Braelon Allen Fond du Lac 9
9 10 Drake Anderson Bay Port 10
10 7(195) Peter Rucker Wisconsin Rapids 9
11 11 Qwade Gehring Burlington 11
12 HM Bradley Leiskau Merrill 12
HM 12 Ryan Krimpelbein Mukwonago 11
HM HM Ben Kawcynski Oak Creek 10
HM HM Robbie Ruth Oregon 12
HM HM Drake Schams Holmen 11
HM HM Ben Gust Marshfield 11
____________ ___________ ________________________ _______________________ _____________
195 Pound Class
New Old Wrestler School 18/19
1 1 Sam Mitchell Marshfield 12
2 2 Marshall Kools Neenah 11
3 4(220) Brooks Empey Stoughton 10
4 10 Alex Schmidt Oconomowoc 12
5 5 Barron Masi Union Grove 12
6 6 Nate Bowens Kenosha Brad./Reuth. 12
7 8 Justin Eichler Mukwonago 12
8 3 Charlie Hooyman De Pere 12
9 NR Jarrel Campbell Racine Park 11
10 9 Nathan Moynihan Ashwaubenon 10
11 11 Thomas Witkins Fort Atkinson 10
12 4 Jacob Mandella Brookfield East 12
HM NR Marcus Hankins Sauk Prairie 11
HM HM Austin Baatz Fond Du Lac 12
HM HM Sam Thompson Menomonie 12
HM HM Tyler Sireci Beloit Memorial 11
HM HM Terrell Williams Appleton North 12
____________ ___________ ________________________ _______________________ _____________
220 Pound Class
New Old Wrestler School 18/19
1 1 Jacob Somlai Brookfield Central 12
2 2 Reed Ryan Waunakee 12
3 3 Bennett Connolly Slinger 12
4 5 Matt Brewster Watertown 12
5 12 Brett Wittmann Kimberly 12
6 6 Kyle Bowens Kenosha Brad./Reuth. 12
7 7 Azarian Waits Milwaukee Marshall 11
8 8 Wyatt Hayes Burlington 12
9 9 Mason Smith Sun Prairie 11
10 10 Theo Ringgold Oconomowoc 12
11 HM Keith Tourtillott Shawano 11
12 HM Derek Gibbons Pulaski 12
HM HM Jack Pluta Germantown 12
HM HM Boyd Biggs Waterford 12
HM HM Chase Redmond Rhinelander 11
HM NR Josh Keskinen Pewaukee 12
HM 11 Charlie Gehringer Marquette University 12
____________ ___________ ________________________ _______________________ _____________
285 Pound Class
New Old Wrestler School 18/19
1 1 Keeanu Benton Janesville Craig 12
2 4 Max Meeuwsen Bay Port 11
3 6 Liam Fahey Pulaski 12
4 8 Isaac Klarkowski Green Bay United 12
5 NR Tanner Wigand Manitowoc Lincoln 12
6 2 Cullen Quick Menasha 11
7 3 Charlie Covert Slinger 12
8 7 John Champe Brookfield East 11
9 9 Austin Ertl Wauwatosa West/East 12
10 HM Tim Seymour West Allis Central 12
11 5 Jesse Fiers Holmen 12
12 10 Alex Nachticall Watertown 12
HM HM Kyle Freund Lake Geneva Badger 11
HM 12 Jaren Rohde Stevens Point 9
HM HM Andrew Fenton Menomonie 11
HM HM Brian Konz Burlington 12
HM

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *