Groshek and Hertel top area Division 1 wrestlers in January 10 rankings

By David Keech

January 12, 2019

Madison— The latest Division 1 wrestling rankings are out from WIWrestling.com, and two area wrestlers lead a strong contingent of area wrestlers.

Justin Groshek of SPASH(106) and Nolan Hertel of Marshfield(152) are ranked #2 at their respective weights.

2018-2019  D1 – Individual Ranking Number 5 Thursday, January 10, 2019

106lb.
New Old Wrestler School 18/19
1 2 Nicolar Rivera Stoughton 9
2 1 Justin Groshek Stevens Point 11
3 3 Alec Hunter Oshkosh West 10
4 4 Carter Ziebell Slinger 10
5 6 Josh Stritesky Lake Geneva Badger 11
6 5 Cooper Willis Union Grove 9
7 7 Brent Miller Germantown 11
8 8 Michael Smith Appleton North 10
9 9 Parker Kratochvill Holmen 9
10 10 Lucas Johnson Waterford 10
11 11 Preston Spray Wisconsin Rapids 9
12 12 Shane Corrigan De Pere 9
HM HM Cody Goebel Mukwonago 9
HM HM Riley Nilo Milton 9
HM HM Angel Rodriguez Racine Park 11
HM HM Tyler Klein Hartford 10
HM NR Chase Shortreed Deforest 11
____________ ___________ ________________________ _______________________ _____________
113lb.
New Old Wrestler School 18/19
1 1 Jaden Bird Burlington 10
2 2 Owen Heinz Pulaski 12
3 3 Payton Jacobson Elkhorn 10
4 6 Jaden Verhagen Kaukauna 11
5 4 Liam Hughes Marquette University 10
6 5 Devin Gore Plymouth 10
7 7 Tyler Goebel Mukwonago 10
8 9 Karter Stuttgen Stevens Point 10
9 10 Casey Reigstad Menomonee Falls 10
10 12 Matt Kuesel Nicolet 9
11 8 Alex Pellowski Holmen 11
12 HM Tyler Schiesl Germantown 10
HM 11 Keagan Cliver Marshfield 9
HM HM Hunter Kieliszewski Milton 9
HM NR Dawson Enge Sauk Prairie 11
HM HM Alex Wicks Stoughton 11
HM HM Santiago Castillo Kenosha Brad./Reuth. 10
____________ ___________ ________________________ _______________________ _____________
120lb.
New Old Wrestler School 18/19
1 1 Hayden Halter Waterford 10
2 2 Jon Bailey Sparta 12
3 3 Bryce Jankowski Cedarburg 10
4 4 Mitchell Mesenbrink Arrowhead 9
5 5 Cody Minor Ashwaubenon 11
6 6 Cade Willis Union Grove 10
7 11(126) Mason Dutcher Milton 12
8 7 Joseph Mendoza Racine Park 11
9 8 Sam Lorenz Waunakee 10
10 9 Dawson Lambert Tomah 12
11 11 Jordan Craft Manitowoc Lincoln 11
12 12 Connor Derenne Green Bay Preble 11
HM HM Joey Rozanski Waukesha South 11
HM HM Michael Parker Slinger 10
HM HM Mason Campsure Kaukauna 11
HM HM Damien Bennett Wisconsin Rapids 10
HM NR Dan Ciriacks West Bend East 11
____________ ___________ ________________________ _______________________ _____________
126lb.
New Old Wrestler School 18/19
1 1 Eric Barnett Hortonville 12
2 2 Jessie Tijerina Portage 11
3 3 Jake Stritesky Lake Geneva Badger 11
4 4 Gabe Pugh Marshfield 10
5 5 Cole Gille Pulaski 12
6 6 Edward Wilkowski Watertown 11
7 7 Luke Eliszewski Mukwonago 12
8 HM(132) Ethan Pogorzelski Menomonee Falls 11
9 6(132) Josh Cherba Waterford 10
10 8 Drake Hayward Neenah 10
11 9 Leo Draveling Hudson 11
12 10 Berhett Statz Waunakee 11
HM 12 Ben Stevenson Burlington 11
HM HM Cameron Schmeiser Wausau West 12
HM HM Mayson MacLennan Janesville Craig 11
HM HM Cade Schmitz Oshkosh North 11
HM HM Collin Widmar Kenosha Brad./Reuth. 12
____________ ___________ ________________________ _______________________ _____________
132lb.
New Old Wrestler School 18/19
1 1 Jalen Spuhler Hartford 11
2 2 Braeden Whitehead Stoughton 11
3 3 Zach Weiler Burlington 12
4 4 Noah Leisgang Ashwaubenon 10
5 5 Cayden Henschel West Bend East 11
6 8 Brandon Micksch Kaukauna 12
7 7 Josiah Lynden Mukwonago 12
8 9 Caden Fry Reedsburg 11
9 10 Sam Bruss De Pere 11
10 11 Noah Martin Pewaukee 10
11 HM Fred Lehrke DC Everest 10
12 HM Benjamin Stimac Antigo 12
HM 12 Steele Mellum Oregon 12
HM HM Nate Boulton Tomah 11
HM HM CJ Grisar Waukesha West 10
HM NR Ryan Dolezal Marshfield 9
HM NR Abel Castillo Kenosha Brad./Reuth. 11
____________ ___________ ________________________ _______________________ _____________
138lb.
New Old Wrestler School 18/19
1 1 Hunter Lewis Stoughton 12
2 2 Connor Thorpe Brookfield East 10
3 3 Ian Laatsch Appleton North 12
4 5(145) Jack Ganos Arrowhead 10
5 4 Cole Nelson Kenosha Indian 11
6 5 Cameron Tonsor-Heesen Slinger 12
7 6 Isaac Riddle Germantown 11
8 10 Cole Ramos Kenosha Brad./Reuth. 11
9 7 Parker Bevilacqua Muskego 12
10 8 Tanner Kanable Marshfield 12
11 9 Cody Welker Burlington 11
12 11 Austin Heim Bay Port 11
HM 12 Lucas Benn Mukwonago 11
HM HM John Diener Kaukauna 12
HM HM Fernando Coronado Ashwaubenon 12
HM HM Jalin Conner Milwaukee Bradley 11
HM NR Isaac Ortegon Fond du Lac 10
____________ ___________ ________________________ _______________________ _____________
145lb.
New Old Wrestler School 18/19
1 1 Daniel Stilling Elkhorn 12
2 2 Luke Mechler Stoughton 10
3 3 Caden Pearce Marshfield 12
4 4 Marco Infusino Kenosha Brad./Reuth. 12
5 6 Wyler Lubeck Wisconsin Rapids 11
6 8 Nate Stokhaug Mukwonago 12
7 9 Brandon Lenczner Oak Creek 12
8 10 Ty Miller Waunakee 12
9 11 Logan Hatch Hudson 12
10 12 Max Grudzinski Cedarburg 12
11 4(152) Max Ehlen Burlington 11
12 HM Payton Vaughn DC Everest 10
HM HM Tyler Vanderlois Kaukauna 12
HM HM Zachary Gunderson Monona Grove/McFarland 10
HM HM Ben Carroll Shawano 11
HM NR Tyler Strupp Slinger 10
HM NR Logan Naker Fond du Lac 12
____________ ___________ ________________________ _______________________ _____________
152lb.
New Old Wrestler School 18/19
1 1 Keegan O’Toole (*Inj.) Arrowhead 11
2 2 Nolan Hertel Marshfield 12
3 3(160) Alex Guardiola Waterford 12
4 3 Gavin Model Stoughton 11
5 6 Peter Hansen Hudson 10
6 8 Keagan Lazar Oconomowoc 12
7 9 Nick Logan Watertown 12
8 5(160) Jake Skrundz Burlington 11
9 10 Gabe Carter DC Everest 11
10 11 Wyatt McCutchen Holmen 12
11 7(160) Kaden Reetz Madison Memorial 11
12 HM Colman Karl Elkhorn 11
HM 5 Dawson Dembroski Ashwaubenon 10
HM 7(152) Nate Kane Pius 12
HM 12 Connor Collins Oshkosh West 12
HM HM Cole Hansen Mukwonago 10
HM HM Logan Pye Wilmot 11
____________ ___________ ________________________ _______________________ _____________
160lb.
New Old Wrestler School 18/19
1 2(170) Joshua Otto Arrowhead 12
2 1 Dajun Johnson Whitefish Bay/USMke 11
3 2 Kevin Meicher Middleton 12
4 4 Cade Spilde Stoughton 12
5 6 Drew Hebior Wilmot 12
6 8 Reese Dutton Kenosha Tremper 12
7 10 Marques Fritsche Tomah 11
8 11 Nick Starich Pewaukee 12
9 12 Connor Ramage Ashwaubenon 10
10 HM Harrison Brooks Kaukauna 12
11 HM Jared Stuttgen Deforest 12
12 HM Luke Stromberg Mukwonago 11
HM HM Bryant Schaaf Sauk Prairie 12
HM 9 Cooper Schlosser West Bend East 12
HM HM Carson Trotzer DC Everest 12
HM NR Zach Wallace Burlington 10
HM NR Cody Kibler West Allis Hale 12
____________ ___________ ________________________ _______________________ _____________
170lb.
New Old Wrestler School 18/19
1 1 Parker Keckeisen Nicolet 12
2 3 Kalyn Jahn Holmen 12
3 4 Bentley Schwanebeck- Osterman Marshfield 12
4 6 Edgar Heredia Oshkosh West 12
5 7 Nathan Fuller River Falls 12
6 5 Nolan Paar Oak Creek 12
7 8 Colin Schuler Hortonville 12
8 9 Evan Frisque West De Pere 12
9 10 Levi Smith Eau Claire Memorial 12
10 11(182) Qwade Gehring Burlington 11
11 11 Luke Geister-Jones Stoughton 12
12 12 Aiden Estes Baraboo 11
HM HM Aaron Schmitz Mukwonago 11
HM HM Colton Grindle Waunakee 11
HM HM Jake Boyette Menomonie 12
HM HM Tim Gehring Slinger 12
HM NR Joe Sklenar Pewaukee 11
____________ ___________ ________________________ _______________________ _____________
182lb.
New Old Wrestler School 18/19
1 1 Bryson Alsteen Kaukauna 12
2 2 Sam Skillings Menomonie 11
3 3 Jacob Zupke Homestead 12
4 4 Tommy Kratz De Pere 12
5 5 Collinn Eldridge Antigo 12
6 6 Isaiah McCormick Neenah 12
7 7 Zachery Marek Waunakee 12
8 8 Braelon Allen Fond du Lac 9
9 9 Drake Anderson Bay Port 10
10 10 Peter Rucker Wisconsin Rapids 9
11 12 Bradley Leiskau Merrill 12
12 HM Ryan Krimpelbein Mukwonago 11
HM HM Ben Kawcynski Oak Creek 10
HM HM Robbie Ruth Oregon 12
HM HM Drake Schams Holmen 11
HM HM Ben Gust Marshfield 11
HM NR Henry Hansen Menomonee Falls 12
____________ ___________ ________________________ _______________________ _____________
195lb.
New Old Wrestler School 18/19
1 1 Sam Mitchell Marshfield 12
2 2 Marshall Kools Neenah 11
3 3 Brooks Empey Stoughton 10
4 4 Alex Schmidt Oconomowoc 12
5 5 Barron Masi Union Grove 12
6 6 Nate Bowens Kenosha Brad./Reuth. 12
7 7 Justin Eichler Mukwonago 12
8 8 Charlie Hooyman De Pere 12
9 9 Jarrel Campbell Racine Park 11
10 10 Nathan Moynihan Ashwaubenon 10
11 11 Thomas Witkins Fort Atkinson 10
12 12 Jacob Mandella Brookfield East 12
HM HM Marcus Hankins Sauk Prairie 11
HM HM Austin Baatz Fond Du Lac 12
HM HM Sam Thompson Menomonie 12
HM HM Tyler Sireci Beloit Memorial 11
HM HM Terrell Williams Appleton North 12
____________ ___________ ________________________ _______________________ _____________
220lb.
New Old Wrestler School 18/19
1 1 Jacob Somlai Brookfield Central 12
2 2 Reed Ryan Waunakee 12
3 3 Bennett Connolly Slinger 12
4 5 Brett Wittmann Kimberly 12
5 4 Matt Brewster Watertown 12
6 6 Kyle Bowens Kenosha Brad./Reuth. 12
7 7 Azarian Waits Milwaukee Marshall 11
8 HM Josh Keskinen Pewaukee 12
9 8 Wyatt Hayes Burlington 12
10 9 Mason Smith Sun Prairie 11
11 10 Theo Ringgold Oconomowoc 12
12 11 Keith Tourtillott Shawano 11
HM 12 Derek Gibbons Pulaski 12
HM HM Jack Pluta Germantown 12
HM HM Boyd Biggs Waterford 12
HM HM Chase Redmond Rhinelander 11
HM HM Charlie Gehringer Marquette University 12
____________ ___________ ________________________ _______________________ _____________
285lb.
New Old Wrestler School 18/19
1 1 Keeanu Benton Janesville Craig 12
2 2 Max Meeuwsen Bay Port 11
3 3 Liam Fahey Pulaski 12
4 4 Isaac Klarkowski Green Bay United 12
5 5 Tanner Wigand Manitowoc Lincoln 12
6 6 Cullen Quick Menasha 11
7 7 Charlie Covert Slinger 12
8 8 John Champe Brookfield East 11
9 9 Austin Ertl Wauwatosa 12
10 10 Tim Seymour West Allis Central 12
11 11 Jesse Fiers Holmen 12
12 12 Alex Nachticall Watertown 12
HM HM Kyle Freund Lake Geneva Badger 11
HM HM Jaren Rohde Stevens Point 9
HM HM Andrew Fenton Menomonie 11
HM NR Connor Warren Sauk Prairie 10
HM HM Brian Konz Burlington 12

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *