Area players make all-state volleyball list

CWS Sports Desk

November 8, 2018

Wausau– The Wisconsin Volleyball Coaches Association released its all-state volleyball teams this week, and several area players were included.

For Divison 1,  SPASH’s Kayla Lass and Gabby Johnson made the honorable mention list.  Lass and Johnson helped propel the Panthers to a 35-4 overall record.  SPASH made it all the way to the sectional final before being knocked off by River Falls.

Wausau West’s Paige Brandenburg also made the Division 1 honorable mention list, as did the Warriors’ Skylar Rickstad.

Kelsi Belfiori, senior from Merrill was recognized as a first team member in Division 2.  Janae Antosch, senior from Mosinee, was a second team selection in Division 2, while Medford’s Kamry Albrecht, a junior from Medford, Hanna Nest, senior from Mosinee, and Paige Wicklund, junior from Mosinee, were named honorable mention in Division 2.

Merrill’s Megan Schroeder, senior from Merrill, earned honorable mention honors in Division 2.

Mazie Nagel of Stratford, a senior, earned unanimous first team honors in Division 3. Nagel’s teammate Jadyn Dahlke was on the Division 3 honorable mention list, as was Pacelli senior Karah Kluck.

In Division 4, Newman’s Kenzie Krach and Lauren Shields made the honorable mention list, as did Athens’ Kenadi Diedrich and Cassidy Maroszek of Wisconsin Valley Lutheran.

All State Volleyball

2018 Sectional Representatives

Division 1

Megan Awe, Westosha Central; Corey Davis, Menomonie; Stephanie Lamers, Mukwonago; TJ Rantala, Sun Prairie; Steve Scheuerell, Appleton North; Kelly Schmidt, Greendale; Scott Spiess, Brookfield Central; Alison Tanking, West Bend West.

Division 2

Ben Alexander-Wolf, Notre Dame Academy; Dave Baacke, Wisconsin Lutheran; Elizabeth Bohl, Bloomer; Luke Herriges, Xavier; Justin Jacobs, Mosinee; Kurt Owen, Mount Horeb; Stephanie Prochnow, Kettle Moraine Lutheran; Jeremy Weis, East Troy

Division 3

Deb Allaman-Johnson, Grantsburg; Nicole Bakalars, Waterloo; James Bremness, Cadott; Eric Dean, Algoma; Keri Lawson, Cuba City; Pam Meredith, Colfax; Molly Meyers, Crivitz; Dawn Walker, Living Word Lutheran.

Division 4

Craig Baeseman, Royall; Dianne Langmeier, River Ridge; Jeff Kohlbeck, Randolph; Kathy Luther, Athens; Holly Meverden, Tigerton; Kristen Remington, Hilbert; Robyn Schoeneman, Mercer; Sadie Schradle, Clayton.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *